Interakcija, stimulacija, olakšavanje i opuštanje
Uz našu školu psihomotornog razvoja, sa zadovoljstvom vam predstavljamo i školu masaže beba za roditelje! Ovaj program je osmišljen kako bi vam pružio dodatnu podršku u jačanju veze sa vašom bebom kroz nežne dodire i tehnike masaže.
Bebi masaža je u svetu priznata metoda kojom se pruža podrška bebama i njihovim roditeljima. Ovom metodom se promoviše ostvarivanje pozitivnog, podržavajućeg dodira koji ima višestruki značaj i pozitivne efekte.
Po standardima Internacionalnog udruženja za bebi masažu (IAIM), kvalifikovani treneri obučavaju roditelje, tako da oni, po završenoj obuci sprovode masažu kod svojih beba. Masaža je specifična u odnosu na uzrast, razlikuje se od masaže odraslih, primenjuje se kod zdravih beba uzrasta od 0-12 meseci, ali i kod dece kod koje postoje određena odstupanja u psihomotornom razvoju do sedme godine.
Dobrobiti masaže se klasifikuju u četiri grupe, a to su: interakcija, stimulacija, olakšavanje i opuštanje.
Škola masaže beba se održava jednom nedeljno, kroz ukupno 5 tretmana. Tokom ovih sesija, roditelji uče osnovne tehnike masaže koje pomažu u smirivanju beba, poboljšanju sna, ublažavanju grčeva i podsticanju razvoja. Masaža beba ne samo da pruža fizičke benefite, već i emocionalno povezuje roditelje sa decom, jačajući osećaj sigurnosti i bliskosti.
Roditelji često imaju mnoga pitanja i nedoumice kada se odluče za pohađanje škole masaže beba. Da bismo vam olakšali pripreme i omogućili da pristupite ovoj divnoj praksi sa samopouzdanjem, evo nekoliko najčešćih pitanja i odgovora:
Kontakt kože na kožu može da počne od prvog dana po rođenju, što se može smatrati početkom masaže. Kada se majka oporavi od porođaja i uspostavi se ritam sa bebom, već tada nas može kontaktirati kako bismo dogovorili termin.
Roditelji često imaju mnoga pitanja i nedoumice kada se odluče za pohađanje škole masaže beba. Da bismo vam olakšali pripreme i omogućili da pristupite ovoj divnoj praksi sa samopouzdanjem, evo nekoliko najčešćih pitanja i odgovora:
Na svakom od časova postepeno se uvodi masaža novog dela tela, prateći i poštujući signale i granice koje nam postavi beba. Na ovaj način i beba i roditelji imaju dovoljno vremena da usvoje pokrete i teorijsko znanje sa održanog časa. Kada se radi u grupi, ova višenedeljna obuka omogućava i roditeljima da se međusobno upoznaju, razmene iskustva i steknu nova prijateljstva.
Roditelji često imaju mnoga pitanja i nedoumice kada se odluče za pohađanje škole masaže beba. Da bismo vam olakšali pripreme i omogućili da pristupite ovoj divnoj praksi sa samopouzdanjem, evo nekoliko najčešćih pitanja i odgovora:
Obuka za masažu beba namenjena je bebama od 0 do 12 meseci i njihovim roditeljima. Takođe je pogodna za decu do sedme godine, posebno kada se radi sa usvojiteljskim porodicama i decom sa posebnim potrebama.
Naravno! Pozivamo i ohrabrujemo oba roditelja da prisustvuju časovima. Ovo bebi pruža priliku da se poveže sa oba roditelja, svaki na jedinstven način. Na svakom času roditelji se mogu dogovoriti ko će masirati bebu, dok drugi roditelj vežba pokrete na lutki.
Pored uobičajene torbe sa bebinim stvarima, možete poneti dodatno ćebence ili drugu podlogu za bebu, kao i jastuče za sedenje.
Na prvom času roditelji dobijaju ulje za masažu. Preporučujemo korišćenje biljnih, jestivih, hladno ceđenih, organskih ulja, sa posebnim naglaskom na suncokretovo ulje. Na prvom času instruktor će vam predstaviti ulje koje koristimo i objasniti razlike, prednosti i mane prirodnih, mineralnih i esencijalnih ulja.
Bebe komuniciraju putem signala kao što su osmesi, gugutanje, opušteno telo, ili kontakt očima, što ukazuje na uživanje. Ako beba postane nemirna, plače ili se ukoči, to može biti znak da joj masaža trenutno ne prija, pa je najbolje napraviti pauzu ili promeniti pristup.
Učestalost masaže zavisi od bebine i roditeljske rutine. Neki roditelji preferiraju svakodnevnu masažu, dok drugi to rade nekoliko puta nedeljno. Ključno je pratiti bebine reakcije i raditi ono što njoj najviše prija.
Postoje određene situacije kada je najbolje izbegavati masažu, kao što su groznica, osipi, otvorene rane, ili nakon vakcinacije (zavisno od mesta uboda). Takođe, ako je beba bolesna ili neraspoložena, možda je bolje sačekati dok se ne oseća bolje.
Masaža može pomoći bebi da se opusti i pripremi za spavanje, ali je važno da ne forsirate masažu ako je beba previše umorna ili nervozna. U takvim situacijama, lagana masaža pre spavanja može biti umirujuća rutina, ali uvek pratite bebine signale.
Iako aromaterapija može biti korisna za odrasle, kod beba je preporučljivo izbegavati esencijalna ulja jer mogu izazvati iritacije ili alergijske reakcije. Najsigurniji izbor su neutralna, biljna ulja.
Masaža može pomoći bebi da se opusti i pripremi za spavanje, jer podstiče lučenje hormona poput oksitocina koji smiruje. Uključivanje masaže u večernju rutinu može pomoći da se beba lakše uspava i bolje spava tokom noći.
Preporučljivo je sačekati oko 30 minuta nakon dojenja pre nego što počnete sa masažom, kako biste izbegli mogućnost povraćanja ili neprijatnosti. Lagana, umirujuća masaža može pomoći bebi da lakše svari mleko.
Ako beba zaspi tokom masaže, to je znak da se potpuno opustila i da uživa u tretmanu. Možete nežno završiti masažu i omogućiti bebi da nastavi da spava, pružajući joj miran i udoban san.
Ova pitanja mogu vam pomoći da se osećate sigurnije i spremnije za početak ove prelepe prakse. Radujemo se što ćemo vam pomoći da obogatite vezu sa svojom bebom kroz masažu!