Psihomotorni razvoj deteta u prvoj godini života
0-3 meseca: Početni refleksi i kontrola glave
Tokom prvih meseci, beba pokazuje osnovne reflekse poput refleksa sisanja, hvatanja i Moroovog refleksa (širenje ruku kao odgovor na iznenadni pokret). Beba u ovom periodu počinje da razvija kontrolu nad vratnim mišićima.
Saveti za roditelje:
Podstičite ležanje na stomaku („tummy time“) od prvih nedelja, što pomaže u jačanju vratnih i leđnih mišića.
Postavite šarene igračke ili zvečke u bebinom vidokrugu kako bi vežbala fokusiranje i praćenje predmeta pogledom.
4-6 meseci: Učenje hvatanja i prevrtanja
Beba sada počinje da kontroliše ruke i prste. U ovom periodu možete primetiti pokušaje hvatanja igračaka i prevrtanje sa stomaka na leđa i obrnuto.
Saveti za roditelje:
Igrajte se s bebom koristeći mekane igračke koje mogu lako uhvatiti, poput plišanih zvečki.
Stavite bebu na ćebe na pod i ohrabrite je da se prevrće tako što ćete joj pokazivati omiljene igračke.
7-9 meseci: Sedenje i puzanje
Do ovog uzrasta većina beba može samostalno sedeti, dok neki počinju i sa puzanjem. Ruke postaju sve veštije u hvatanju predmeta.
Saveti za roditelje:
Postavite igračke na različite udaljenosti kako bi podstakli bebu da se kreće prema njima, bilo kroz puzanje ili kotrljanje.
10-12 meseci: Stajanje uz podršku i prvi koraci
Na kraju prve godine, beba postaje sve stabilnija na nogama, stojeći uz podršku i pokušavajući prve korake uz nameštaj ili ruke roditelja.
Saveti za roditelje:
Ohrabrite dete da istražuje prostor, dok ga nadgledate, i podstičite ga da pravi korake između vas i drugog roditelja.
Psihomotorni razvoj deteta u drugoj godini života
12-18 meseci: Hodanje i koordinacija
Većina dece u ovom periodu prohoda, a kako meseci prolaze, postaju sve stabilnija i samostalnija u kretanju. Uče da trče, penju se i samostalno stoje. Ruke postaju sve koordinisanije, pa deca mogu koristiti kašiku i slagati kockice.
Saveti za roditelje:
Stvorite sigurno okruženje za hodanje i trčanje postavljanjem mekih površina i uklanjanjem oštrih ivica.
Obezbedite igračke poput kockica ili velikih slagalica koje razvijaju finu motoriku i koordinaciju oko-ruka.
18-24 meseca: Razvoj balansa i kompleksnijih pokreta
Dete sada vežba balans i sve preciznije pokrete, poput penjanja na niske stolice, trčanja, pa čak i skakanja. Fina motorika se dodatno razvija, pa dete može koristiti bojice ili crtati jednostavne linije.
Saveti za roditelje:
Podstičite igranje na otvorenom, poput penjanja na igralištima i trčanja po travi, što pomaže u razvoju balansa.
Dajte detetu bojice i papir kako biste podstakli kreativnost i vežbali preciznost pokreta.
Psihomotorni razvoj deteta u trećoj godini života
24-36 meseci: Složeniji pokreti i igra
Do treće godine, dete postaje sve sigurnije u svojim motoričkim sposobnostima. Trči, skače, šutira loptu i sve više koristi ruke u svrhu igranja i stvaranja. Dete sada može da oblači jednostavnu garderobu, koristi makaze (pod nadzorom) i formira složenije rečenice u govoru.
Saveti za roditelje:
Uključite dete u kreativne aktivnosti, poput crtanja, bojenja ili igre plastelinom, kako biste podstakli razvoj fine motorike.
Podstičite igru sa drugom decom, jer to pomaže i u socijalnom i motoričkom razvoju.
Kako podržati razvoj deteta?
Igra je ključna: Svaka faza razvoja je prilika za učenje kroz igru. Dajte detetu prostor za istraživanje, pokretanje i kreativnost.
Redovna interakcija: Govorite, pevajte i igrajte se s detetom kako biste podstakli razvoj kognitivnih i motoričkih veština.
Podstičite slobodno kretanje: Omogućite detetu da se kreće bez ograničenja, na sigurnim površinama, i stvorite mu prilike da vežba različite pokrete.
Pratite detetove reakcije: Svako dete ima svoj tempo razvoja, pa je važno da prepoznate šta ga trenutno interesuje i podržite ga u tome.
Kada potražiti savet stručnjaka?
Ako primetite da dete ne postiže ključne faze razvoja u predviđenom periodu ili pokazuje značajna odstupanja, važno je da se konsultujete sa pedijatrom ili fizijatrom. Rana intervencija može pomoći u ispravljanju eventualnih problema i pružiti detetu podršku koja mu je potrebna.
Prve tri godine su vreme kada dete uči najbrže i najviše. Aktivno učestvovanje roditelja u ovom procesu može značajno doprineti zdravom psihomotornom razvoju.
Poziv roditeljima: Pridružite se našoj školi psihomotornog razvoja
Psihomotorni razvoj deteta u najranijem uzrastu je od neprocenjivog značaja. Ako želite da osigurate da vaše dete postigne ključne razvojne faze uz stručnu podršku i saznate više o tome kako možete aktivno doprineti njegovom rastu, pozivamo vas da se pridružite našoj školi psihomotornog razvoja.
Naš program je osmišljen tako da pomogne roditeljima da razumeju sve aspekte razvoja kroz praktične savete i vežbe koje će zajedno sa decom primenjivati. Kroz redovne nedeljne časove, uz podršku strukovnog fizioterapeuta, pružićemo vam smernice kako da podržite fizički i mentalni razvoj vašeg mališana.
Prijavite se već danas i započnite putovanje ka zdravom i srećnom razvoju vašeg deteta!