U ovom tekstu ćemo se fokusirati na one ključne aspekte koje poseduje psihomotorni razvoj bebe do uzrasta od jedne godine, kako bismo podstakli ohrabrenje i podršku u ovoj uzbudljivoj fazi života.
Prvih mesec dana: Početak avanture
U prvih mesec dana, vaša beba se prilagođava novom svetu izvan materice. Možda će vam se činiti da samo spava i jede, ali i to je deo važnog procesa razvoja. U ovom periodu, beba počinje da razvija osnovne reflekse i sposobnosti. Njeni refleksi su u ovoj fazi ključno oruđe za preživljavanje. Refleks sisanja i refleks hvatanja su među najistaknutijim.
Takođe, kod većine beba je prisutan Moroov refleks, gde mališani refleksno šire ruke kada im se promeni ravnoteža ili kada čuju iznenadni zvuk.
Tokom ovog perioda, roditelji bi trebalo da fokusiraju pažnju na negovanje sigurne i tople atmosfere, koja će bebi pružiti osećaj sigurnosti. Pomažite joj tako što ćete govoriti nežnim tonom i pokazivati joj različite predmete u bojama koje su prilagođene njenim očima.
Drugi do treći mesec: Prvi osmesi i igre
Oko drugog meseca, vaša beba će početi da se smeši! Ovaj divan trenutak je početak socijalne interakcije. Takođe će početi da prati predmete očima i da se okreće prema zvucima.
Pomažite svojoj bebi da razvije ove veštine tako što ćete je stavljati na stomak (tzv. „tummy time“) kako bi ojačala mišiće vrata i leđa. Igrajte se sa njom, pokazujte joj raznobojne igračke i pričajte joj priče. Ovo je vreme kada igračke koje šušte ili svetle mogu biti veoma interesantne.
Četvrti do šesti mesec: Učenje kroz igru
U ovom periodu, beba postaje sve aktivnija. Počinje da se okreće sa stomaka na leđa i obrnuto. U šestom mesecu, dete počinje da sedi uz podršku, a neki mališani mogu čak i samostalno sedeti na kraće periode. Guranje i puzanje postaju sve učestaliji, što označava početak ozbiljnijeg fizičkog istraživanja prostora. Ruke postaju glavni alat za istraživanje, pa će sve što stigne pokušati da stavi u usta.
Podstičite bebin razvoj tako što ćete joj davati različite teksture za istraživanje. Mekane igračke, knjige sa različitim materijalima i zvučne igračke su odličan izbor. I ne zaboravite na „tummy time“ koji je sada još važniji! Takve aktivnosti pomažu u razvoju krupne motorike.
Sedmi do deveti mesec: Mali istraživači
Beba sada već može da sedi samostalno, a možda će početi i da puzi! Ovo je vreme velikih otkrića. Počinje da razvija finu motoriku, pa će možda moći da hvata sitne predmete između palca i kažiprsta – takozvani pincetni hvat. Ovo je veoma važno za dalji razvoj fine motorike.
Pružite bebi bezbedno okruženje za istraživanje. Napravite joj prostor gde može da puzi i postavite različite igračke koje će podstaći njenu radoznalost. Igračke koje se mogu slagati, gurati ili vući su odlične za razvoj koordinacije i motorike.
U osmom i devetom mesecu, većina beba uživa u igri „skrivača“, jer počinju da razumeju da objekti i ljudi postoje čak i kada nisu vidljivi. To je znak razvoja dugoročne memorije i pojma stalnosti objekta.
Deseti do dvanaesti mesec: Prvi koraci
Približava se prvi rođendan i vaša beba postaje pravi mali istraživač. Možda će napraviti svoje prve korake, držati se za nameštaj ili za vaše ruke. Ruke postaju sve spretnije, a beba će uživati u igrama koje uključuju ubacivanje predmeta u kutije ili slaganje kockica.
Podržite bebu u njenim prvim koracima tako što ćete je držati za ruke i podsticati je da hoda. Ponudite joj igračke koje može gurati ili vući kako bi vežbala ravnotežu i koordinaciju.
U ovom periodu, važno je obratiti pažnju na sigurnost doma jer beba postaje znatiželjna i istraživački nastrojena. Stojeći položaj omogućava bebi da istražuje više objekata oko sebe.
Pored toga, radite na govoru i razumevanju. Bebe počinju da prepoznaju i reaguju na jednostavne reči kao što su „mama“, „tata“, „ne“ i slično.
Saveti kako da unapredite psihomotorni razvoj bebe
- Budite strpljivi – Svaka beba je jedinstvena i razvija se svojim tempom. Ne brinite ako vaša beba ne prati tačno sve navedene korake.
- Stvorite sigurno okruženje – Osigurajte prostor gde beba može slobodno da se kreće i istražuje.
- Uživajte u svakom trenutku – Prva godina je puna magičnih trenutaka. Uživajte u svakom osmehu, svakom novom pokretu i svakoj maloj pobedi.
Uživajte u ovoj predivnoj avanturi sa svojom bebom! Svaki dan donosi nova iznenađenja i radosti, a vi ste tu da budete deo svakog koraka na tom putu. Kroz ljubav, pažnju i sigurnost, roditelji pružaju bebi optimalno okruženje za razvoj i pripremaju je za svet koji je tek čeka.