U periodu oko treće godine, kada se intenzivno razvija mašta i imaginacija, deca se lako poistovećuju sa likovima junaka, kao i nekih čudnovatih i opasnih, koje stvaraju u mašti i snovima. Bajke predstavljaju neku vrstu terapije od straha, način da se u svetu fikcije suoči sa strahom i prevaziđe ga. Koliko je ovaj strah važan detetu, ukazuje to što dete traži da mu se ista bajka priča iznova i iznova. Ponovno proživljavanje priče koja mu je već do detalja poznata, pomaže mu da prevlada doživljeni strah.
Vazan momenat svake bajke je moralna pouka koju će dete izvući. Čitajući detetu vi ga od najranijeg detinjstva upoznajete sa dobrim i zlim likovima. To je veoma važno, jer dete tako razvija sklonost ka pozitivnim i moralnim likovima.
Čitanje u velikoj meri utiče na:
- Socio-emocionalni razvoj – podstiče se osećaj bliskosti i emocionalne povezanosti, prepoznavanje, imenovanje i razumevanje svojih i tuđih osećanja, razvoj saosećanja, učenje i prihvatanje socijalnih i moralnih normi, ali i razumevanje socijalnih odnosa.
- Intelektulani i kognitivni razvoj – podstiče se razvoj pamćenja, pažnje, razvija se mišljenje i kreativnost, kao i kritično razmišljanje.
- Govorno-jezički razvoj – razvoj govora, priprema deteta za samostalno čitanje, a na ovaj način dete uči i da bude aktivan slušalac.
Zato, svakog dana pronađite vreme za čitanje detetu, makar i nekoliko minuta. Pokažite deci da i vi volite da čitate knjige, časopise, pisma. Budite okruženi knjigama u kući. Čitajte glasno, menjajući intonaciju glasa u skladu sa tekstom, pokažite detetu da ste ponosni na njega što čita. I ono najvažnije,isključite TV dok čitate.